Samobójstwa w Polsce to duży problem społeczny. W 2016 r. Komenda Gówna Policji odnotowała 9 861 prób samobójczych, 5 405 osób odebrało sobie życie. Z danych policji wynika, że w ubiegłym roku najwięcej prób samobójczych odnotowano w woj. śląskim, małopolskim i mazowieckim.

Głównymi sygnałami wśród dzieci i młodzieży, opuszczenie w nauce, odsunięcie od znajomych, samookaleczenia. Rodzice powinni zauważyć takie symptomy jak mają relację z dzieckiem, w innym bowiem wypadku dowiadują się o dziecku jak już jest za późno.

Liczba samobójstw młodych ludzi do 24 roku życia to około 500-600 przypadków rocznie – mówi kryminalistyk i suicydolog dr Andrzej Gawliński. Mówi także, że samobójstwo może być groźną modą wśród młodzieży. Przed wykładem otrzymał całą serię niepokojących pytań od dzieci np. czy na wykładzie ktoś im podpowie, jak odebrać sobie życie.

Polska należy do krajów o największej liczbie samobójstw w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców  wskaźnik ten wynosi 15,7, w Niemczech 10,5. O problemie dużej liczby samobójstw nie mówi się dużo i również niewiele też się robi, by mu przeciwdziałać. Nie chodzi o to, by wywoływać sensację, ale przynajmniej nakreślić skalę problemu i przyczynić się do zminimalizowania, a najlepiej zerowego stopnia.

Wśród nastolatków częściej na swoje życie targają się chłopcy niż dziewczynki. Ze statystyk policyjnych wynika, że zwykle jest to zawód miłosny, kłopoty rodzinne (sprzeczki), problemy finansowe.